A Neretva völgyét, amely mandarin-völgyként is ismert, évről évre egyre több olyan turista keresi fel, aki aktív pihenésre vágyik, s az ez irányú kívánságnak szívesen tesznek eleget Metković, Opuzen, Komin és a többi település odaadó vendéglátói. A Neretva vidékén ugyan is közel egy millió háromszázezer mandarinfa van, melyek évente mint egy 60 ezer tonna gyümölcsöt teremnek. A helyiek fejéből pattant ki az az ötlet, hogy a turistákat is meginvitálják a mandarinszüretelésre. Az ötlet remeknek bizonyult, mivel a mandarinszüret idővel valóságos turisztikai attrakcióvá lényegült át. Egy-, két- és háromnapos túrákat kínálnak, melyekről a turisták élményekkel és természetesen a téli időszakban oly annyira áhított C-vitamin utánpótlással teli térnek haza.
A már tapasztalt szüretelők felszereléssel látják el a szüretelni vágyó turistákat, elmagyarázzák nekik a mandarinszedés technikáit, és megismerteti őket ezen citrusféle történetével és termesztésének módjával. A mandarinföldeken szüretelőket vidám zene, jó hangulat és a tiszta levegő serkenti arra, hogy a zsákok minél hamarabb megteljenek a narancsszínű kinccsel. A turisták a hangulatos neretvai vendéglők egyikében, bőséges és fenséges falatok „társaságában” fejezik be a munkás napot. A program keretében a turisták részt vehetnek a hagyományos neretvai ladikokban megtett fotószafarin, illetve ellátogathatnak a Metković melletti Vid faluba lévő Narona régészeti múzeumba, amely Horvátországban egyedülálló módon azon a helyen épült meg, ahol az általa kiállított ókori római szentélyt feltárták.
Metkovićban a Neretva deltájában tanyázó madarak gazdag ornitológiai gyűjteményét, Opuzenben pedig a Neretva menti városi sétányon megtett séta folyományaként a Tomislav királyról elnevezett csinos főteret tekinthetjük meg, melynek fő ékessége a 19. századi Szt. István-templom.
Forrás: www.horvatorszag.me