Horvátország

Nincs megjeleníthető elem

Címkék

brac (2) dalmácia (23) dubrovnik (7) erdőtűz (3) horvátország (32) hvar (3) isztria (3) kvarner (2) makarska (3) nyaralás (26) olajfa (1) özönvíz (1) pag (1) plitvice (2) sibenik (2) solta (1) split (3) ston (1) strand (4) utazás (31) világörökség (1) vis (1) zadar (2)

Élménybeszámolók

Nincs megjeleníthető elem

Friss topikok

Utazas.me

Nincs megjeleníthető elem

Miért éppen Horvátország ?

2011.07.08. 08:04 croatia

why

A tengerpartok.hu írásának segítségével összefoglalnánk az utazási tudnivalókat. Gyermek- és élelmiszer-export. Csomagtartókinyittatás, pénzellenőrzés, ittas vezetés, árak, közlekedési szabályváltozások. Megeszi-e a vámos a szendvicsed, ha csak 1000 Euró költőpénzt viszel a gyereknek ?

Hasznos dolgok Horvátországról.

MIKOR ?

A mediterrán Adria májustól októberig alkalmas a nyaralásra, magyar embernek a június-szeptember javasolt. Ha a gyermek és az iskola nem akadályoz meg, bátran vágjunk neki június elején. Lényegesen olcsóbb, mint augusztusban és akár még jobb időt is kifoghatunk. A szeptember legeleje is jó ötlet lehet, lényegesen több a hely, az idő pedig még mindig nagyon jó. A kisebb üdülőhelységekben elő- és utószezonban nem kell fizetni a parkolásért. A magyar 10 forintost ugyan elfogadják a parkolóautomaták Splitben, Dubrovnikban és Makarskán is, de használata okozhat problémákat.

Az augusztusi nyaralást inkább a közösségi emberek válasszák. Valami jót is kellene mondani erről, de nem tudunk. Foglalás nélkül nem javasolt az utazás.

HOVÁ ?

A kérdés összefügg az időponttal. Augusztusban Isztria tengerpartja, viszonylagos közelsége miatt tökéletesen megtelik. Minden. Kezdő Horvátországosoknak kora nyáron javasolt. Közel van, végig autópályán mehetünk és szép. A Rovinj környéki üdülőtelepek, kisgyerekkel pedig Medulin környéke kellemes nyaralást ígér. Ha esetleg rosszabb időt fogunk ki, Rovinj vagy

a Belső-Isztria várai, vagy Pula egész napos programot adnak. Érdekes lehet még Opatija környéke, Icici, Lovran, Medveja városkák, de ezek kicsivel drágábbak.

A Kvarner-öböl szigetei (Krk, Cres, Losinj, Rab ) némileg nyugisabbak, Krk-re híd vezet, nagyobb szabadságot ad, a többire kompozni kell, amiről később. Nem kell megijedni, csak az innenső felük ilyen kopár.

Kicsit lejjebb: Pag és Vir-sziget. Pag-fanatikust már láttam. Nézőpont kérdése. Előnye, hogy ő is megközelíthető hídon. Vir-sziget eleve hátránnyal indul a magyarok körében, amit nem tudom, hogy tud ledolgozni.

Trogir és környéke már az igazi Dalmácia, kedvelt úticél, magyar történelmi vonatkozásokkal. Szállást Trogirtól északra: Vranjica, Marin

a környékén érdemes keresgélni, de jó választás Ciovo szigete is. Split meglátogatásáról ne feledkezzünk meg, ha itt járunk!

Omis: a Cetina folyó torkolatánál egy gyönyörű fekvésű kisváros. Raftingtúrák kiindulóközpontja.

A Makarskai Riviéra a tengerpart talán legszebb része. A 2000 méterhez közelítő Biokovo hegység húzódik végig a part mentén. Strandjai aprókavicsosak. Brela, Makarska, Tucepi, Podgora szálláshelyei ideális pihenőhelyek. A Makarska fölötti Sveti Jure csúcsról és az odavezető útról érdemes gyönyörködni a tengerpart panorámájában.

HOMOKOS STRAND

Az örök kérdés: hol van homokos strand ? A válasz : Jesolóban. Horvátország tagolt tengerpartja nem erről híres. Aprókavicsos, vagy

sziklás strandok a jellemzőek. A Rab-szigeten, Crikvenicán, Omisban , Brac szigetén (Zlatni rat) vannak ugyan hasonlóak, de egyik sem tekinthető klasszikus homokos partszakasznak. Mindegyik csalódást fog okozni, ha ilyen céllal megyünk oda.

MERRE ?

Az új autópályaszakaszok elkészültével már nem annyira érdekes kérdés, mint néhány évvel ezelőtt, bár az Alföld déli részén lakóknak még mindig alternatíva lehet a Bosznián keresztüli utazás az Udvar - Eszék - Dakovo - Bosanski Samac - Zenica - Sarajevo - Mostar - Ploce útvonalon. Az utak minősége nem a legjobb, nappal nagy a forgalom, a trafipaxok lesben állnak. Ha megállítanak, fizetsz mindenképpen. Érdekes, de talán Bosznia lehet Európa leglassabb országa. Olyan szinten tartják be a korlátozásokat, ami számunkra furcsa lehet. Az 50, az 50. A 90, az 90. Nehéz megszokni. Üzemanyagban és időben sem biztos, hogy nyerünk ezzel az útvonallal. Ha pedig meglézereznek, biztosan bukunk.

Ha erre megyünk Mostart semmiképp ne hagyjuk ki !

Isztria felé végig autópálya megy, kikerülni nem érdemes.

Autópályadíjak, közlekedési infókDalmáciába egészen Makarskáig mehetünk már a sztrádán, eltévedni nem lehet. Vállalkozó kedvűek mehetnek sima főúton is, de csak annak éri meg, aki Plitvicét is útba ejti. Ha pihentek vagyunk és sok időnk van, Zadartól akár a tengerparton is kanyaroghatunk lefelé, de ez nagyon időigényes. Tériszonyosoknak és kezdő sofőröknek nem javasolt.

 

A HATÁRON

Horvátország információkÉvről - évre, minden szezon elején előjön valami "ÜGY". Hol cápatámadás, hol algásodás, hol aknaveszély, gyógyszertilalom, kajaelkobzás. VÁMSZABÁLYOK

Mint minden országnak, Horvátországnak is megvannak az elvárásai az érkező nyaralókkal szemben. Állandóan visszatérő kérdések:

- MENNYI PÉNZT KELL FELMUTATNI ?

Az országba belépéskor elvileg igazolni kell, hogy rendelkezünk-e a nyaraláshoz szükséges pénzzel. Életszerű helyzet esetén (Hátul 2 gyerek, plusz 2 bankkártya, némi euró, kuna, apartman visszaigazoló levél ) ez az ellenőrzés nem történik meg.

ÚTLEVÉL, SZEMÉLYI

A magyar állampolgárok valamennyi forgalomban lévő magyar személyi igazolvánnyal - ideértve a régi típusú, füzet alakú igazolványt, valamint az ideiglenes személyi igazolványt is -, beutazhatnak Horvátországba. A személyi igazolvánnyal való beutazás Horvátország területére nincs korhatárhoz kötve.

- Kiskorú beutazása (kulugyminiszterium.hu)

2009. március 31-én hatályba lépett a horvát idegenrendészeti törvény módosítása, amelynek értelmében a jövőben kiskorúak horvátországi beutazásához nem szükséges a törvényes képviselő, szülő korábban közjegyző által hitelesített, később egyszerűsített beleegyező nyilatkozata.

A horvát határrendészeti szervek továbbra is vizsgálni fogják, hogy a kiskorú nem utazik-e a törvényes képviselő akarata ellenére, pl. egyedül a vonaton, stb. Szükség esetén konzultálni fognak a szlovén, a magyar és más szomszédos országbeli kollégáikkal.

Tekintettel arra, hogy 2009. június 29-től Magyarországon a 14 év alatti kiskorú magyar állampolgárok is igényelhetik a magyar személyi igazolványt, a 14 év alatti kiskorú magyar állampolgárok érvényes személyi igazolvány birtokában is beutazhatnak Horvátországba.

ÉLELMISZEREK bevitele:

2009. május 21-én hatályba lépett a horvát Mezőgazdasági, Halászati és Vidékfejlesztési Minisztérium „Állati eredetű termékeket tartalmazó személyes küldemények behozatal feltételeiről szóló Szabályzata”.

A Szabályzat értelmében az Európai Unió tagállamainak állampolgárai Horvátországba szabadon hozhatnak be az Európai Unió tagállamainak területén gyártott, vagy onnan származó (pl. számlával igazolható) húst, hústermékeket és tej, tejtermékeket, személyenként legfeljebb 10 kg mennyiségben. Csecsemők részére tejpor, bébiétel és más külön szükségleteket kielégítő étel abban az esetben hozható be, ha azokat felbontás előtt nem szükséges hűtőben tárolni, illetve azok csomagolása sértetlen.

Továbbá, friss, szárított, főtt, pácolt vagy füstölt hal, rák, homár abban az esetben hozható be, ha a friss hal hasürege el lett távolítva, és a halászati termékek mennyisége személyenként a 20 kilogrammot nem haladja meg. A mennyiség a Feröer-szigetekről vagy Izlandról származó halászati termékekre nem vonatkozik.
Annak ellenére, hogy a hús, hústermékek és tej, tejtermékek tekintetében a megengedett mennyiség meglehetősen nagy, bármilyen élelmiszert, italt, ajándéktárgyat személyenként összesen 1000 kuna (mintegy 35 ezer forint) értékben lehet vámmentesen bevinni. Tojás bevitele továbbra sem megengedett.

2011.07.03.

Tehát, ha ketten öt hűtőtáskával és nyolc kiló nyers májjal lépjük át a határt, lehet problémánk. A helyi sétányon lévő kisboltokban valóban drágaság van, de érdemes belenézni utazás előtt a nagyobb boltok kínálatába. Nem olyan drágák, hogy megérné mindent itthonról cipelni.

www.konzum.hr

www.lidl.hr/cro/home.nsf/pages/i.home

www.getro.hr/katalog.htm

www.spar.hr

www.tommy.hr

MIVEL ?

Repülővel ugyan már el lehet jutni Splitbe nyáron, távolsági buszok is járnak, kalandvágyóbbak vonattal is mehetnek, de a magyarokra inkább az egyéni autós utazás a jellemző. Akár a szlovén alpokból, akár a Kapela hegységből vagy dél-boszniából érkezünk, a táj mediterránba fordulása különleges élményt nyújt.

KOMP

Komp webkamerákA szigetek nagy hátránya. Nyáron nem ússzuk meg sorbanállás nélkül. Nem is kifejezetten olcsó, Pl. Rab szigetre egy normál méretű autó két felnőtt, két gyerekkel kb. 150 Kunába kerül, csak oda. MENETRENDEK, ÁRAK

MIKOR INDULJUNK ?

Általában délután kettő körül lehet a szállásokat elfoglalni. Letenyétől kb. 500 km Közép-Dalmácia. 110 km-es átlagsebességet és egy rövid pihenőt feltételezve ez 5 óra alatt megtehető. A probléma az, hogy ez azt jelenti, hogy délelőtt 9-kor lépjük át a magyar határt. Főszezonban, illetve szombaton ez nem kivitelezhető. Egyébként is ez csak dugó, vagy baleset nélküli útra vonatkozik. A tapasztalatok alapján érdemes minimum reggel 5-re a határra érni és a célpont közelében kocogósra venni. Bárhol járunk a horvát tengerparton, mindenhol találunk olyan kis apró strandot, ahol le tudunk pihenni pár órát a szállás elfoglalásáig.

Visszaúton (ha szombatra esik) is érdemesebb húzni az időt. Ha a sofőr előtte kicsit kipiheni magát, akár este 8-kor is indulhatunk, így nagy eséllyel megúszhatjuk a Karlovac és Zagreb környéki dugókat.

SZÁLLÁS

Kempingtől a luxusszállodáig minden megtalálható. AZ Isztrián jellemző inkább a sátras turizmus, nagymultú kempingek találhatók ott. Dalmáciában ez már kevésbé jellemző, akad ugyan egy két nagyobb, de vigyázzunk, mert néhány "Autocamp" tábla a tulaj kertjében elkülönített kis placcot jelent csak. Érdemes beballagni, körülnézni előtte.

Apartman: mindenki ismeri. A közös konyhahasználattal vigyázzunk, mert kifoghatunk egy kedves lengyel/cseh/magyar/bármilyen brigádot, aki a konyhában tölti el a nyaralása jelentős részét. Tisztázzuk, hogy merre néz a terasz. A tengerre néző balkonon kávézva kezdeni a napot kellemes érzés.

Ha nincs konkrét elképzelésünk, hogy hova szeretnénk menni, esetleg megpróbálhatjuk a helybeni szálláskeresést, amikor az útszéli "táblás emberek" ajánlatait fogadjuk el. Ott helyben ne előlegezzük le az apartmant, mert általában sokkal szebbeket mondanak a szálláshelyről, mint amilyen valójában. Végig is járhatjuk a városka utcáit, megnézve az ajánlatokat. Mindez azonban elég időigényes és a hosszú út után, a legnagyobb melegben - esetleg síró kisgyerekkel a hátsó ülésen - nem mindig a legjobb választás. Szezon közepén pedig előfordulhat, hogy nem is találunk számunkra elfogadható apartmant. És egyáltalán nem biztos, hogy olcsóbb, mintha előre foglalnánk. Ha esetleg a szállásadónk nem jelent be, komoly problémáink lehetnek nekünk is és az apartman tulajdonosnak is.

Érdemes átnézni a komoly irodák ajánlatait !

PÉNZ

Horvátország valutája a kuna. HA forint, vagy euro alapú bankkártyánk van, érdemes azzal vásárolni, tankolni, pályadíjat fizetni, ugyanis a vásárlások költségmentesek. Nyilván 3 gombóc fagyit nem kártyával fizetünk ezért érdemes átgondolni az út előtt, hogy kb. mennyi költőpénzre lesz szükségünk és ha azt egy összegben kivesszük az első automatából, akkor csak egy tranzakciós díjat fizetünk. Letenyén a határállomáson van bankautomata.

OTP bankos nyaralóknak érdemes keresni ezeket az automatákat, ők kedvezményesen vehetnek így fel pénzt. Ha esetleg marad a költőpénzből, az utolsó benzinkúton érdemes beletankolni az autóba.

 

VADKEMPING

camp1. Az idegenrendészeti törvény előírásai szerint a külföldinek horvátországi beutazását követően 24 órán belül be kell jelentkeznie. Szervezett utazás résztvevőit vagy kereskedelmi vendéglátóhelyen éjszakázókat a szállásadó köteles bejelenteni a rendőrségen. A vadkempingezők és az út szélén, a kempingezésre nem kijelölt helyen parkoló autóban, lakókocsiban éjszakázó turisták a bejelentkezés elmulasztásával szabálysértést követnek el. Az ilyen jelenségek ellenőrzésére a kormány idegenforgalmi felügyelőséget létesített, amelynek munkatársai a turisztikailag frekventált területeken rendszeres ellenőrzést végeznek.

2. A bejelentés egy-két napos elmulasztása esetén a szabálysértési bíróság pénzbüntetést róhat ki (minimum 500 kuna + 120 kuna eljárási díj), hosszabb idejű mulasztás esetén pedig beutazási tilalmat is elrendelhet a külföldi utas ellen. (Megjegyzés: az idegenrendészeti törvény nem rendelkezik a tranzitálásról, illetve a tranzitutasok kötelezettségeiről, ezért a városról-városra járó turisták számára a megoldás az, hogy a helyi rendőrkapitányságon bejelentkeznek vagy a lakókocsival kijelölt kempingben éjszakáznak, ahol helyettük elvégzik a bejelentkezést.)

3. A szállásbejelentés elmulasztásával okozott szabálysértési eljárás során a rendőrség, vagy a turisztikai felügyelőség bevonja a külföldi útlevelét, és feljelentést tesz a szabálysértési bíróságon. Az útlevelet csak a szabálysértési bírság kifizetése után szolgáltatja vissza a hatóság képviselője. A pénzbüntetés befizetése postai csekken keresztül postán és helyi valutában lehetséges.

4. A szabálysértési eljárásból származó nehézségek:

ha a szabálysértés hétvégén történik, a rendőrség bevonja az útlevelet, a bíróság viszont a legtöbb helyen csak hétköznap dolgozik, ezért előfordulhat, hogy a következő munkanap kivárása további kiadásokat okoz, 

ha nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű horvát kuna, vagy ha a postahivatalok már zárva vannak, 

ha a szabálysértés úton hazafelé történik, és a pénzbüntetés meghaladja a rendelkezésre álló pénzösszeget, 

ha a szabálysértési bíróság határozatának napján a pénzbüntetés nem kerül kifizetésre (és más segítség nem áll rendelkezésre), akkor a pénzbüntetést a bíró több napos elzárásra módosítja.

Forrás: www.horvatorszag.me

A bejegyzés trackback címe:

https://horvatorszag.blog.hu/api/trackback/id/tr843049357

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása